חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Facebook
Twitter
LinkedIn

10 סיבות מדוע חשוב לבצע בדיקת שקיפות עורפית בהיריון מעל גיל 35

שקיפות עורפית כאמצעי זיהוי מוקדם של סיכונים גנטיים בקרב נשים מבוגרות יותר

-. עם העלייה בגיל האם, עולה הסיכון לתסמונות כרומוזומליות בעובר, במיוחד תסמונת דאון. בדיקת שקיפות עורפית מאפשרת הערכה מוקדמת של סיכון זה.

-. שקיפות עורפית מעל הנורמה בשילוב עם גיל האם מעל 35 מספקת אינדיקציה חזקה לצורך בבדיקות אבחון נוספות, כגון בדיקת מי שפיר או סיסי שליה.

-. זיהוי מוקדם של סיכון מוגבר מאפשר לזוגות זמן יקר להתכונן נפשית ורגשית ולקבל החלטות מושכלות לגבי בדיקות נוספות והמשך ההיריון.

-. במקרים של תוצאה תקינה, בדיקת שקיפות עורפית עשויה להפחית משמעותית את רמת החרדה של נשים מבוגרות יותר ולאפשר מעקב הריון רגוע יותר.

-. נשים מעל גיל 35 נמצאות בסיכון מוגבר גם למומים מבניים מסוימים בעובר, אשר עשויים להיות מזוהים בבדיקת שקיפות עורפית.

שילוב שקיפות עורפית עם בדיקות נוספות לקבלת הערכת סיכון מקיפה בגיל מתקדם

-. בדיקת שקיפות עורפית משולבת עם מדידת חלבוני הריון בדם האם (PAPP-A ו-β-hCG) מספקת הערכת סיכון מדויקת יותר להפרעות כרומוזומליות בקרב נשים מבוגרות.

-. בשילוב עם סמנים נוספים, כגון עצם האף של העובר וזרימת הדם בצינור הלב, ניתן להגיע להערכה מקיפה של הסיכון לתסמונת דאון ותסמונות אחרות.

-. תוצאות בדיקת שקיפות עורפית מסייעות בהתאמת תוכנית המעקב ההיריוני לצרכים הספציפיים של נשים מבוגרות, תוך התחשבות בגורמי הסיכון האישיים שלהן.

-. במקרים של סיכון גבוה במיוחד, שילוב בדיקת שקיפות עורפית עם בדיקות NIPT (בדיקות לא פולשניות של DNA עוברי חופשי) עשוי לספק הערכת סיכון מדויקת עוד יותר.

-. מידע מוקדם ומהימן על סיכונים אפשריים הוא בעל ערך רב עבור נשים מבוגרות, המתמודדות ממילא עם חששות רבים יותר סביב ההיריון והלידה.

לסיכום

בדיקת שקיפות עורפית היא בדיקה חשובה ביותר עבור נשים הרות מעל גיל 35, הנמצאות בסיכון מוגבר להפרעות כרומוזומליות ומומים מולדים בעובר. הבדיקה מספקת הזדמנות לזיהוי מוקדם של סיכונים, לקבלת החלטות מושכלות ולהתאמת המעקב ההיריוני לצרכים האישיים של כל אישה. אני ממליץ בחום לכל מטופלותיי מעל גיל 35 לשקול ברצינות את ביצוע הבדיקה, כחלק מתוכנית מקיפה למעקב הריון בגיל המבוגר. הצוות שלנו ישמח לספק מידע נוסף, לענות על שאלות ולתמוך בכל אחת מכן לאורך התהליך, במטרה להבטיח את בריאותה ורווחתה של האם ושל העובר.